Medarbejdere

 

Kontakt:

Middelaldercentret
Ved Hamborgskoven 2-4
Sundby L.
4800 Nykøbing Falster

Tlf:  54 86 19 34
Mail: mc@middelaldercentret.dk

Centerleder, Mag. Art 
Peter Vemming Hansen
peter@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 21 45 49 82

Booking, museumsbutik og kontor

Tina Scheel
tina@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 29 67 36 26 / 54 86 19 34

Formidlingen

Museumsinspektør, Mag. Art
Thit Birk Petersen
thit@middelaldercentret.dk
Direkte tlf:  42 14 93 74

Områdeleder, frivilligansvarlig, ansvarlig for rengøring
Pia Bach
pia@middelaldercentret.dk
Direkte tlf:  42 14 93 72

Områdeassistent
Mie Ejlersen
mie@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 28 76 41 83

Projektansat
Joakim Løvgren
joakim@middelaldercentret.dk
Direkte tlf.: 28 96 24 47

Forvaltningen

Chefforvalter
Michael Jensen
michael@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 22 12 53 43

Forvalter, træværkstederne
Carsten Oksen

Forvalter
Frederik Vinther-Larsen

Sæsonansatte

Elisabeth Kronborg, farver
Søren Lise, rebslager
Miguel Gade Islund, skrædder
Ben Woldring, tømrer, smed
Christoffer Lise

Skoletjeneste

Lotte God Nielsen, madmor
Joakim Løvgren, bryde

Riddere

Michael Jensen
Åge Hansen
René Hansen
Joakim Løvgren

Timeansatte

Kåre Johannessen
John Brathz
Jelmer den Breejen

Museumsbutikken

Lone Mortensen, sæsonansat
Birte Hansen, timeansat

Gæstgiveriet ”Den Gyldne Svane”

Jan Bang, forpagter
Tlf: 53 81 65 55
dengyldnesvane@gmail.com eller Jb.fugl@gmail.com