Medarbejdere

Middelaldercentret
Ved Hamborgskoven 2-4
Sundby L.
4800 Nykøbing Falster

Tlf:  54 86 19 34
Mail: mc@middelaldercentret.dk

Centerleder, Mag. Art 
Peter Vemming Hansen
peter@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 21 45 49 82

Booking, museumsbutik og kontor

Tina Scheel
tina@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 29 67 36 26 / 54 86 19 34

Formidlingen

Museumsinspektør, Mag. Art
Thit Birk Petersen
thit@middelaldercentret.dk
Direkte tlf:  42 14 93 74

Områdeleder, frivilligansvarlig, ansvarlig for rengøring
Pia Bach
pia@middelaldercentret.dk
Direkte tlf:  42 14 93 72

Forvaltningen

Chefforvalter
Michael Jensen
michael@middelaldercentret.dk
Direkte tlf: 22 12 53 43

Forvalter, træværkstederne
Carsten Thomsen
Direkte tlf: 42 14 93 75
carsten@middelaldercentret.dk

Forvalter
Frederik Vinther-Larsen

Sæsonansatte

Elisabeth Kronborg, farver
Søren Lise, rebslager
Miguel Gade Islund, skrædder
Ben Woldring, tømrer, smed

Skoletjeneste

Lotte God Nielsen, madmor
Joakim Løvgren, bryde

Riddere

Michael Jensen
Åge Hansen
René Hansen
Joakim Løvgren

Timeansatte

Kåre Johannessen
Hannah Rasmussen
John Brathz
Jelmer den Breejen

Museumsbutikken

Lone Mortensen, sæsonansat
Birte Hansen, timeansat

Gæstgiveriet ”Den Gyldne Svane”

Jan Bang, forpagter
Tlf: 53 81 65 55
dengyldnesvane@gmail.com eller Jb.fugl@gmail.com